27 Nisan 2012 Cuma

Zehirli Bitkiler - Bitki Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi hakkında detaylı geniş bilgi

ZEHİRLİ BİTKİLER Mantarlar: A manita cinsi çok zehirlidir ve bunun bazı türleri, yenebilen mantarlarla karış-tınlabilir. Amanita phalloides, hem yene*bilen mantarlara benzer, hem de çok güzel bir tadı vardır. Genellikle beyaz benekli tüm mantarlar zehirlidir. Belirtileri: Mantarın yenmesinden 6-36 saat sonra, şiddetli karın ağrısı, ishal, kusma ve sarılık belirir. Karaciğer yetmezliği oluşup, ölümle sonuçlanır.

Amanita cuscaria ve pantherina’da be*lirtiler çok daha çabuk ortaya çıkar. (Ye*mekten 1-2 saat sonra). Hasta terler, de-üriumla halüsinasyonlar belirebilir. Tedavi: Yenen mantarın zehirli ol*duğuna ilişkin şüphe varsa, hemen dok*tor çağrılmalıdır. Mide acilen yıkanır, kortikosteroidler ve kan verilirse, hasta kurtulabilir.

Güzel avrat otu (A tropa belladonna): Bu bitkinin yemişleri bazen çocuklar ta*rafından yenir. Hasta, sıcaklık hisseder, kızarır, gözbebekleri, hastanın görmesini engelleyecek derecede büyür, konfüzyon-la eksitasyon belirir. Buna benzer zehir*lenmeye yol açan diğer bitkiler, Datura stramonium, Solanum migrum ve So-lanum dulcamara’dır. Bunların da ye*miş ve tohumlan yanlışlıkla yenebilir.

Tedavi: Mide yıkanır ve 1.0 mg. neostigmin zerk edilir.
Tohumları, yaprak ve kökleri yendiği zaman, zehirli olan daha birçok bitki vardır. Bunları çocuklar yiyebileceği gi*bi, bilgisi kıt, merakı fazla erişkinler de tadabilir. Bu tür bitkilerden zehirlenme belirtileri, karın ağrısı, ishal, kusma, konvülsiyonlar, kas felci, uyuklama, mi*de bozukluğu, kalp felci gibi çeşitlidir. Bu zehirlenmeler, acil doktor tedavisi gerektirir.